RM14J560CT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
VIGOR # :
181227
Description
RES SMD 56 OHM 5% 1/3W 1210
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RM14J560CT PDF
Type Description
Series:RM
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:56 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.333W, 1/3W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Ratings:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RNCF0805BKT93K1
RNCF0805BKT93K1
RES 93.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
AT0402CRD07604RL
AT0402CRD07604RL
RES SMD 604 OHM 0.25% 1/16W 0402
RS73F1JTTD2211C
RS73F1JTTD2211C
RES 2.21K OHM 0.25% 1/5W 0603
RM14J560CT
RM14J560CT
RES SMD 56 OHM 5% 1/3W 1210
5183
DRILL POUCH
1-1/4" DI; FLMF; PP FILL; 12" OL
TCSD-03-D-02.30-01
TCSD-03-D-02.30-01
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB