RM25J5R1CT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
VIGOR # :
181576
Description
RES SMD 5.1 OHM 5% 1W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RM25J5R1CT PDF
Type Description
Series:RM
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:5.1 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:-
Size / Dimension:0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)