LR10FTDAR010
Manufacturer
Viking Tech
VIGOR # :
407391
Description
RES 10M OHM 1% 1.5W 2010
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
LR10FTDAR010 PDF
Type Description
Series:LR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:10 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1.5W
Composition:Metal Film
Features:-
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 170°C
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package:2010
Ratings:-
Size / Dimension:0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)