261-1.5K-RC
Manufacturer
TubeDepot
VIGOR # :
624416
Description
1W METAL OX PWR RESISTOR 1.5K
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
261-1.5K-RC PDF
Type Description
Series:MO-RC
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:1.5 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:±350ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 235°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm)