262-7.5K-RC
Manufacturer
TubeDepot
VIGOR # :
634389
Description
RES 7.5K OHM 5% 2W AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
262-7.5K-RC PDF
Type Description
Series:MO-RC
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:7.5 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):2W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:±350ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 235°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.217" Dia x 0.630" L (5.50mm x 16.00mm)