294-20K-RC
Manufacturer
TubeDepot
VIGOR # :
634592
Description
RES 20K OHM 5% 1W AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
294-20K-RC PDF
Type Description
Series:CF-RC
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:20 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Carbon Film
Features:-
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm)