63ZL1500MEFC18X40
VIGOR # :
917064
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
63ZL1500MEFC18X40 PDF
Type Description
Series:ZL
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.052 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:18 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)