450BXC6.8MEFCT810X16
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917323
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 450V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
450BXC6.8MEFCT810X16 PDF
Type Description
Series:BXC
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:6.8 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:69 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:230 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)