450PK0.47MEFCT16.3X11
VIGOR # :
917325
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 450V RADIAL
DataSheet
450PK0.47MEFCT16.3X11 PDF
Type Description
Series:PK
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:12 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)