10AX820MEFC10X9
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917380
Description
CAP ALUM 820UF 20% 10V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
10AX820MEFC10X9 PDF
Type Description
Series:AX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:36 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)