25PX100MEFC5X11
VIGOR # :
917396
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
25PX100MEFC5X11 PDF
Type Description
Series:PX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:135 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:162 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)