400USG680MEFCSN35X40
VIGOR # :
917458
Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP
DataSheet
400USG680MEFCSN35X40 PDF
Part Status:Active
Capacitance:680 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.96 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.144 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)