63PK3300MEFCGC18X40
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917515
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 63V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
63PK3300MEFCGC18X40 PDF
Type Description
Series:PK
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.99 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)