450WXA10MEFCCE16X16
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917541
Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
450WXA10MEFCCE16X16 PDF
Type Description
Series:WXA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:109 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:163.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)