35ML10MEFC4X7
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917582
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
35ML10MEFC4X7 PDF
Type Description
Series:ML
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:28 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:42 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)