200LSW2200MEFC36X118
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917584
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
200LSW2200MEFC36X118 PDF
Type Description
Series:LSW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.894 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max):4.803" (122.00mm)