50VXG8200MEFCSN30X50
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917629
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
50VXG8200MEFCSN30X50 PDF
Type Description
Series:VXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:8200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.63 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.1745 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)