450VXG390MEFC30X50
VIGOR # :
917661
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
DataSheet
450VXG390MEFC30X50 PDF
Type Description
Series:VXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.98 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.772 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)