35ZT470M12.5X20
VIGOR # :
917679
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
35ZT470M12.5X20 PDF
Type Description
Series:ZT
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:774 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.72 A @ 100 kHz
Impedance:28 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)