100ZL680MEFCGC18X40
VIGOR # :
917707
Description
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
100ZL680MEFCGC18X40 PDF
Type Description
Series:ZL
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:680 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.414 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.57 A @ 100 kHz
Impedance:28 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)