63ZLH1800MEFC16X40
VIGOR # :
917740
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
63ZLH1800MEFC16X40 PDF
Type Description
Series:ZLH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.202 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:19 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)