200RX3033M10X20
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917755
Description
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
200RX3033M10X20 PDF
Type Description
Series:RX30
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature:-25°C ~ 130°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:160 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:320 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)