35TGV1500M16X21.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917785
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
35TGV1500M16X21.5 PDF
Type Description
Series:TGV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):41mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:990 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.65 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size:0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)