400MXK820MEFCSN35X45
VIGOR # :
917806
Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
DataSheet
400MXK820MEFCSN35X45 PDF
Type Description
Series:MXK
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.48 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.472 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)