100YXG560MEFC16X40
VIGOR # :
917827
Description
CAP ALUM 560UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
100YXG560MEFC16X40 PDF
Type Description
Series:YXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.111 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.02 A @ 100 kHz
Impedance:40 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)