6.3ZL330MEFC6.3X11
VIGOR # :
917899
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
DataSheet
6.3ZL330MEFC6.3X11 PDF
Type Description
Series:ZL
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:222.75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:130 mOhms
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)