25PX470MEFCT78X11.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917936
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
25PX470MEFCT78X11.5 PDF
Type Description
Series:PX
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:440 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)