400WA10MEFCG412.5X16
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917939
Description
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
400WA10MEFCG412.5X16 PDF
Type Description
Series:WA
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:150 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)