450HXW100MEFR16X30
VIGOR # :
917970
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V THRUHOLE
DataSheet
450HXW100MEFR16X30 PDF
Type Description
Series:HXW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:750 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.125 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)