16MS547MEFC5X5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
918025
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
16MS547MEFC5X5 PDF
Type Description
Series:MS5
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)