450LSU4700MEFC77X141
VIGOR # :
918028
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
DataSheet
450LSU4700MEFC77X141 PDF
Type Description
Series:LSU
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:17 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:23.8 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.236" (31.40mm)
Size / Dimension:3.032" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):5.630" (143.00mm)