400KXW100MEFC14.5X40
VIGOR # :
918029
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
DataSheet
400KXW100MEFC14.5X40 PDF
Type Description
Series:KXW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:580 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:870 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)