250BXC250M18X31.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
918115
Description
CAP ALUM RAD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
250BXC250M18X31.5 PDF
Type Description
Series:BXC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:250 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)