250BXC68MEFCGC16X20
VIGOR # :
918134
Description
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL
DataSheet
250BXC68MEFCGC16X20 PDF
Type Description
Series:BXC
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:68 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:520 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.3 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)