16ZLG1000MEFC12.5X16
VIGOR # :
918178
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
16ZLG1000MEFC12.5X16 PDF
Type Description
Series:ZLG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.32 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.2 A @ 100 kHz
Impedance:18 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)