420HFG1000MBN35X85
VIGOR # :
918185
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 420V SNAP
DataSheet
420HFG1000MBN35X85 PDF
Type Description
Series:HFG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.44 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.216 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):3.425" (87.00mm)