100MXC2200MEFCSN25X45
VIGOR # :
918191
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP
DataSheet
100MXC2200MEFCSN25X45 PDF
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.9325 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)