63ZLJ560MGC16X20
VIGOR # :
918218
Description
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
63ZLJ560MGC16X20 PDF
Type Description
Series:ZLJ
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.309 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.38 A @ 100 kHz
Impedance:32 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)