160MXG820MEFCSN25X30
VIGOR # :
918220
Description
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP
DataSheet
160MXG820MEFCSN25X30 PDF
Type Description
Series:MXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)