10TWL220KEFC10X20
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
918235
Description
CAP ALUM 220UF 10% 10V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
10TWL220KEFC10X20 PDF
Type Description
Series:TWL
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)