420HFG820MBN35X75
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
918300
Description
CAP ALUM 820UF 20% 420V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
420HFG820MBN35X75 PDF
Type Description
Series:HFG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.6 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):3.031" (77.00mm)