200USC560MEFCSN30X25
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
918330
Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
200USC560MEFCSN30X25 PDF
Type Description
Series:USC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.15 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.225 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)