100USC8200MEFC35X60
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
918341
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 100V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
100USC8200MEFC35X60 PDF
Type Description
Series:USC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:8200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.441" (62.00mm)