35JKV220M10X10.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
918367
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
35JKV220M10X10.5 PDF
Type Description
Series:JKV
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:360 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)