16YXH8200MEFCGC18X35.5
VIGOR # :
918370
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
16YXH8200MEFCGC18X35.5 PDF
Type Description
Series:YXH
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:8200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.954 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.22 A @ 100 kHz
Impedance:14 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.476" (37.50mm)