100MXC2200MEFC25X40
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
918413
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
100MXC2200MEFC25X40 PDF
Type Description
Series:MXC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.9325 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)