450KXW18MEFC10X30
VIGOR # :
918428
Description
CAP ALUM 18UF 20% 450V RADIAL
DataSheet
450KXW18MEFC10X30 PDF
Type Description
Series:KXW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:18 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:180 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:270 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)