450HXG100MEFC22X30
VIGOR # :
918479
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
DataSheet
450HXG100MEFC22X30 PDF
Type Description
Series:HXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.22 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.708 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)