6.3ZLQ2200MEFC8X20
VIGOR # :
918625
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V T/H
DataSheet
6.3ZLQ2200MEFC8X20 PDF
Type Description
Series:ZLQ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.162 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.66 A @ 100 kHz
Impedance:27 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)