50TZV4.7M4X6.1
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
918634
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
50TZV4.7M4X6.1 PDF
Type Description
Series:TZV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:18 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:60 mA @ 100 kHz
Impedance:2.9 Ohms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)